Jak wygląda podniebienie gotyckie i czemu tyle się o nim mówi? - CoTyPowiesz.pl
Saperska 44B/2A, Poznań
CoTyPowiesz.pl

Podniebienie gotyckie jest wada wrodzoną i ma uwarunkowania genetyczne. Charakteryzuje się ono  nieprawidłowym kształtem podniebienia twardego, które jest bardzo wąskie i wysoko wysklepione. Często towarzyszy tej wadzie zwężenie szczęki. Nazwa tej wady pojawiła się na skutek podobnego wyglądu do wysokich strzelistych łuków gotyckich budowli. Tego typu podniebienie może pojawić się u osób z niepełnosprawnościami, jak i u osób zdrowych.  Ważne jest pierwsze badanie noworodka u dobrego lekarza pediatry, czy u logopedy aby stwierdzić prawidłowość lub nieprawidłowość podniebienia.

Przyczyny podniebienia gotyckiego:

 • Wady genetyczne,
 • Niedobór witaminy D (jeśli matka w trakcie ciąży nie przyjmowała jej w odpowiednich ilościach, u dziecka może wystąpić krzywica),
 • Nieprawidłowe oddychanie przez usta (w przypadku problemów z oddychaniem przez nos, np. przy przeroście migdałka gardłowego, infekcjach górnych dróg oddechowych lub reakcjach alergicznych)

 Wystąpienie tego typu podniebienia może utrudniać karmienie dziecka w okresie noworodkowym i niemowlęcym, powodując problemy w szczelnym dociskaniu piersi. Dziecko spożywa mniej pokarmu i dławi się podczas karmienia.  Przy nadmiernym cofaniu języka przez dziecko może wykształcić się nieprawidłowy wzorzec połykowy. Rzutuje ono na prawidłową artykulację, powodując zniekształcenia brzmienia głosek U dzieci z tą wadą obserwuje się również nawykowe oddychanie przez usta, a co za tym idzie przyszłościowo pojawiająca się wada zgryzu najczęściej tyłozgryz.

Podniebie to występuje również w zespołach genetycznych takich jak:

 • Zespół Downa,
 • Pradera–Williego,
 • Marfana,
 • Wolfa–Hirschhorna.
 • Zespół Turnera

Leczenie podniebienia gotyckiego:

Leczenie podniebienia gotyckiego jest wieloetapowe i zależne od dokładnej diagnozy lekarza laryngologa, stomatologa lub neurologopedy. Zazwyczaj wchodzi w to obowiązkowe leczenie ortodontyczne czasem zabieg chirurgiczny. Z perspektywy logopedy nauka połykania, nauka prawidłowego toru oddechowego, wzmocnienie mięśnia okrężnego ust i wiele innych ćwiczeń, aby poprawić wymowę pacjenta. Holistyczna terapia jest w tym wypadku kluczowa dla poprawy jakości życia pacjenta – dziecka, czy dorosłego.

Konsekwencje braku leczenia:

Warto zadbać o  swoją twarzoczaszkę jakość i typ naszej jamy ustnej w tym wypadku podniebienia odgrywa istotną rolę dla naszego wyglądu.  Konsekwencje nieleczenia za młodu będą miały ogromne skutki w przyszłości. Od nieprawidłowej pozycji spoczynkowej języka,  do ciągłych infekcji górnych dróg oddechowych, aż po zmianę kształtu naszej twarzy. Dlatego warto zadbać o to jak najszybciej.

Rodzicu, jeżeli widzisz jakiekolwiek nieprawidłowości albo coś Cię niepokoi w wyglądzie jamy ustnej twojego dziecka zgłoś się do logopedy!

Biblografia:

 • H. Bielawska-Victorini et al.: Badanie kliniczne pacjenta i badania pomocnicze, [w:] Zarys współczesnej ortodoncji. Podręcznik dla studentów i lekarzy dentystów, red. I. Karłowska, Warszawa 2008, s. 101–209.
 • C. Amiel-Tison: Neurologia perinatalna, Wrocław 2008.
 • https://szkolarodzeniagdansk.pl/podniebienie-gotyckie-co-to-jest-i-jak-to-wyglada/
 • Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, PZWL, Warszawa 2008, s. 61, 64-66.