Jak przebiega pierwsza wizyta u logopedy? - CoTyPowiesz.pl
Saperska 44B/2A, Poznań
CoTyPowiesz.pl

Pierwsza wizyta u logopedy zazwyczaj budzi w rodzicach niepokój i przynosi ze sobą wiele pytań „Jak będzie przebiegało spotkanie? O co będą mnie pytać? Czy badanie logopedyczna jest nieprzyjemne? Jak się na to przygotować?”. Bardzo często rodzice obawiają się, że dziecko nie będzie chciało współpracować, a logopeda przez to nie będzie mógł dostatecznie dobrze przeprowadzić badania. Często też nie wiedzą na co mają się przygotować i co ze sobą zabrać.

Pierwsza wizyta u logopedy to przede wszystkim przeprowadzony rzetelnie wywiad, zebranie jak największej informacji o dziecku oraz jego rozwoju już od momentu poczęcia. Tylko na takiej podstawie logopeda jest w stanie określić plan pracy nad danym zaburzeniem, który na kolejnych spotkaniach zostanie wdrażany.

Jak zatem wygląda pierwsza wizyta i jak można się do niej przygotować?

Tak jak już wspominaliśmy pierwsze spotkanie nastawione jest na przeprowadzenie wywiadu oraz badania logopedycznego co warunkuje opracowanie prawidłowego planu terapii. Logopeda nie tylko sprawdzi mowę dziecka ale także rozumienie poleceń, zachowanie, słuch, zgryz, budowę narządów artykulacyjnych, napięcia w obrębie jamy ustnej, postawę dziecka oraz ogólny rozwój. W razie potrzeby logopeda pokieruje na dalszą diagnostykę do odpowiedniego specjalisty np. fizjoterapeuty, laryngologa, ortodonty itp. To badanie nie jest ani bolesne, ani nieprzyjemne. Zazwyczaj przebiega w formie zabawy, aby nie zniechęcić dziecka do dalszej współpracy. Rodzica natomiast logopeda wypyta o wszystkie najważniejsze kwestie rozwojowe dziecka np. czy matka przyjmowała leki w ciąży, czy występowały jakieś komplikacje przy porodzie, jak przebiegał rozwój mowy itp.

Co zabrać ze sobą na pierwszą wizytę u logopedy? Dobrze wyposażyć się w kilka najważniejszych rzeczy, które mogą pomóc w odpowiedzi na pytania podczas przeprowadzania wywiadu.

1. Książeczka zdrowia dziecka oraz kartą wypisu ze szpitala.

Dobrze mieć przy sobie książeczkę zdrowia dziecka, ponieważ znajdują się tam informacje na temat porodu oraz pierwszych dni życia dziecka. Jeśli pojawiły się jakieś komplikacje, o których przez stres związany z nową sytuacją mogliśmy zapomnieć, tam wszystko zostało zapisane i logopeda będzie mógł szybko odnaleźć te informacje.

2. Dokumentację medyczną dziecka.

Jeśli dziecko ma za sobą konsultacje z innymi specjalistami lub pobytu w szpitalu warto je ze sobą zabrać. Znajduje się na nich wiele ważnych danych, które przydadzą się logopedzie w trakcie tworzenia opisu z przebiegu pierwszej wizyty. Dodatkowo, być może pomoże to szybciej ustalić przyczynę danego zaburzenia.

3. Opinia o dziecku.

Jeśli dziecko ma sporządzoną i wystawioną opinie na przykład z PPP lub od nauczycieli z przedszkola bądź żłobka, również warto mieć to przy sobie.

4. Filmy oraz zdjęcia.

Dobrze jest, aby przed pierwszą wizytą zgromadzić kilka filmów i zdjęć dziecka, które znajduje się w naturalnym dla niego środowisku oraz podczas zwyczajnych czynności. Można nagrać kilka krótszych filmów na przykład podczas zabawy, rozmowy z rodzicem, podczas snu czy też podczas spożywania posiłków. Wszystkie te elementy pozwolą logopedzie zebrać cenne informacje.

Ponadto jeśli, są jeszcze inne ważne dokumenty, które mogłyby wzbogacić wiedzę logopedy na temat twojego dziecka weź je ze sobą. Mogą to być na przykład informacje o innych zajęciach terapeutycznych, na które uczęszczało dziecko.

Co zrobić przed pierwszą wizytą u logopedy?

Warto porozmawiać z dzieckiem na temat tego spotkania. Możesz krótko opowiedzieć maluchowi co będzie się działo na wizycie. Nigdy nie strasz dziecka przed pierwszą wizytą u specjalisty.

Pamiętaj też, że logopeda jest dla Ciebie i Twojego dziecka. Nie bój się zadawać pytań, dzielić wątpliwościami i prosić o ich wyjaśnienie.

Tak samo wygląda to u osób dorosłych, które zdecydowały się na wizytę u logopedy. Często takie osoby czują się przestraszone na pierwszej wizycie i nie wiedzą czego do końca mogą się spodziewać. W przypadku osób dorosłych również przeprowadzany jest obszerny wywiad, dzięki któremu logopeda stworzyć może plan działania.

Pierwsza wizyta osób dorosłych przebiega w bardzo podobny sposób. Specjalista najpierw przeprowadzi z Tobą wywiad. Wypyta o wszystkie najważniejsze kwestie, które mogą wpływać na zaburzenie, z którym się zgłaszasz np. czy posiadasz jakieś alergie, czy wystąpi kiedyś jakiś uraz, czy ktoś w rodzinie ma wadę zgryzu/wadę wymowy itp. Następnie nastąpi badanie logopedyczne, podczas którego sprawdzona zostanie budowa narządów artykulacyjnych, postawa, sposób oddychania, napięcia w obrębie jamy ustnej, zgryz, mowa, słuch itp.

Co należy ze sobą zabrać?

1. Dokumentację medyczna.

Jeśli kiedykolwiek byłeś hospitalizowany i/lub w ostatnim czasie konsultowałeś się z innymi specjalistami warto to ze sobą zabrać.

2. Skierowania

Jeśli na wizytę zostałeś skierowany na przykład przez ortodontę lub laryngologa, również warto mieć to ze sobą. Często też do takiego skierowania załączana jest krótka opinia od specjalisty z jakiego powodu kieruje na badanie.

Co zrobić przed pierwszą wizytą u logopedy?

Przede wszystkim nie stresować się. Podczas wizyty powinieneś czuć się swobodnie, tylko wtedy logopeda będzie w stanie ocenić prawidłowo wszystkie funkcje aparatu mowy. Nie bój się zadawać pytań, jeśli jakaś poruszona kwestia Cię nurtuje zapytaj o to logopedę.

Źródła:

Gacka Ewa. „Opieka logopedyczna w opiniach rodziców dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy. Doniesienia z badań.” Jaros I., Gliwa R.(red.), Problemy badawcze i diagnostyczne w logopedii, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2016;. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2016.

Filipczak Sylwia. „Jak pokonałam afazję? Wywiad z pacjentką po urazie czaszkowo-mózgowym.”

http://ulogopedy.pl/pierwsza-wizyta-u-logopedy-jak-sie-przygotowac/

PIERWSZA WIZYTA U LOGOPEDY / NEUROLOGOPEDY – LOGMED Poradnia Online – lekarze, psycholog, logopeda on-line (logmedporadnie.pl)