Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos – praktyczne wskazówki - CoTyPowiesz.pl
Saperska 44B/2A, Poznań
CoTyPowiesz.pl

Teoretycznie taka nieskomplikowana rzecz, a ilu pociechom sprawia ogromny problem. Dziecku nie wystarczy dać chusteczkę i powiedzieć dmuchaj. Należy nauczyć go instrukcji obsługi swojego noska i tego jak powietrze powinno z niego lecieć.

Nos jest początkiem naszych dróg oddechowych. Jego zadaniem jest oczyszczanie, nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrza. Wyłączając jego funkcje z procesu oddychania naraża nas na to częstsze infekcje.

Pierwsza nauka dmuchania nosa powinna zacząć się już około 2 roku życia, a w wieku 3-4 lat dziecko nie powinno mieć żadnych trudności z samodzielnym oczyszczeniem noska. Jednak jak wynika z obserwacji, wiele dzieci w przedszkolach, czy w gabinetach chodzą z niedrożnymi drogami oddechowymi.

Konsekwencjami niedrożności górnych dróg oddechowych, a co za tym idzie oddychaniem wyłącznie torem ustnym mogą być:

  • zwiększenie ilości infekcji górnych dróg oddechowych – powietrze wdychane przez usta nie jest dostatecznie oczyszczone i nagrzane
  • niedostateczny rozwój mięśni klatki piersiowej
  • zaburzenie równowagi mięśniowej języka, warg, policzków
  • nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka
  • nieprawidłowe połykanie
  • wady zgryzu
  • wady wymowy
  • niska koncentracja uwagi

Nauka wydmuchiwania nosa u dziecka

Najważniejsza rzecz o jakiej zapominają rodzice to, to, że nauka dmuchania nosa powinna odbywać się w czasie, gdy pociecha nie ma żadnych objawów infekcji dróg oddechowych. Po prostu maluch musi być zdrowy. Próbowanie w czasie choroby będzie wiązać się z frustracją i niechęcią dziecka do ćwiczeń.

No dobrze, ale od czego zacząć, aby osiągnąć sukces tego procesu?

 Początkowym etapem jest nauka prawidłowego oddychania czyli wykonujemy ćwiczenia oddechowe. Wdychamy powietrze nosem, a wydychamy buzią. Robimy to powoli najlepiej przed lustrem lub możemy rozłożyć na stole pełno piór. Dziecko widzi poruszające się za jego sprawą przedmioty. Ciekawą dla dziecka zabawą jest także zdmuchiwanie piany w kąpieli z rączek. To jest dopiero frajda! Bańki, kto nie lubi baniek niech klaśnie pierwszy. Bańki są idealnym początkowym ćwiczeniem na naukę prawidłowego toru oddechowego.

Kolejnym etapem nauki jest domknięcie buzi i dmuchanie na:

– piórka,

-piłeczki,

– materiałowe puszki,

-karteczki.

Można z tego stworzyć naprawdę dobrą zabawę z rywalizacją (np. kto dmuchnie dalej, kto zdmuchnie ze stołu więcej, stworzyć mecz piłki nożnej). Dziecko uczy się przede wszystkim poprzez naśladowanie dorosłych. Pokaż mu, że ty też to potrafisz robić. Kluczowe w tym jest, aby otoczyć to wesołą formą nauki przez zabawę.

Ostatnim etapem jest przeniesienie tego dmuchania na chusteczkę higieniczną. Pokaż mu jak Ty to robisz. Rozłóż chusteczkę, przyłóż  ją do twarzy, zakryj jedną dziurkę nosa i dmuchnij tą drugą dziurką na chusteczkę. Następnie pomóż to tak samo zrobić twojemu maluchowi. Ważne jest w tym etapie wytłumaczenie dziecku, co należy zrobić z brudną chusteczką. Musimy poinformować dziecko o całym łańcuchu tego procesu.

Oczywiście, za pierwszym razem nie musi się udać, ale praktyka czyni mistrza i stwarza sukces. Ćwiczenia te najlepiej powtarzać codziennie, bo gdy przyjdzie niechciana choroba dziecko poradzi sobie z udrażnianiem swojego noska. Stwórzmy dziecku możliwości do samodzielnego radzenia sobie bez nas, bez tak popularnego aspiratora. Drogi oddechowe są niezwykle ważne w prawidłowym funkcjonowaniu i rozwoju mowy Twojego dziecka.

Bibliografia:

https://bambino.pl/dla-dzieciakow/137-jak-nauczyc-dziecko-dmuchac-nosekhttps://panilogopedyczna.pl/2021/10/jak-nauczyc-dziecko-wydmuchiwac-nos-praktyczne-wskazowki/