Jak czytać dzieciom, żeby wspierać ich rozwój? - CoTyPowiesz.pl
Saperska 44B/2A, Poznań
CoTyPowiesz.pl

Wspieranie rozwoju dziecka od początku jego życia na świecie jest wpisane w pojęcie rodzicielstwo. Każdy rodzic chce, aby jego dziecko z dnia na dzień wspinało się na szczeble prawidłowego rozwoju. Nie bez przyczyny od początku narodzin należy zapoznawać maluszka z książeczkami obrazkowymi. Dziecko uczy się poprzez naśladowanie, spróbuj być wzorem dla niego. Widząc ciebie zachce robić to sam albo nawet z tobą.

Czytanie dzieciom jest ważne, teog nie można podważyć. W tym artykule przekonam rodziców do tego, że to może być czysta przyjemność. Wprowadzanie dziecka w świat bajkowy jest wspaniałą techniką wspierania jego rozwoju mowy, szczególnie mowy biernej. Jednak najważniejszą rzeczą przy wspólnym, czytaniu, oglądaniu czy opowiadaniu obrazków z książeczek jest budowanie silnej więzi.

Jakie jeszcze korzyści przynosi wspólne czytanie?

  • rozwija zdolności komunikacyjne
  • wzbogaca zasób słownictwa
  • wspiera proces kształtowania się słuchu językowego
  • stymuluje rozwój mowy
  • rozwija wyobraźnię
  • uczy rozumieć świat
  • pobudza do aktywności językowej
  • rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe
  • rozwija pamięć
  • uczy empatii i wrażliwości

Pamiętaj, aby przy czytaniu dziecku wejść w rolę bohaterów książki, zmieniaj głos, rób przerwy, zmieniaj intonacje, stosuj znaki interpunkcyjne w wymowie. Daj się ponieść podczas czytania. Twój maluch na pewno wciągnie się w bajkę, gdzie będzie słyszało, że coś się dzieje. Czytaj w sposób pochłaniający, tak aby mógł sobie wyobrażać co przeżywają dane postacie z książeczek. To będzie pomagało mu zrozumieć emocje np. Jak objawia się strach, smutek, radość.

Wyłącz w tym momencie wszelkie rozpraszacze, szczególnie telefony, laptopy, telewizory. To doskonałe wyciszenie dla dziecka, wsłuchiwanie się w głos swojego rodzica.  Przy każdym czytaniu można zrobić klimat danej książki. Nie zawsze musi to być kanapa, czy łóżko. Czytanie w tipi na kocu, w fotelu na balkonie, albo na macie dziecka pozwoli stworzyć wyjątkowy czas tylko dla was trojga (ty, dziecko i książka).

Dlaczego czytanie jest tak ważne już w czasie okresie prenatalnym?

Stymulacja zmysłu słuchu w okresie prenatalnym poprzez mowę, a także muzykę, daje świetny fundament dla rozwoju zdolności językowych i zdolności muzycznych. Dziecko już w okresie prenatalnym bardzo dobrze słyszy głos swojej matki, a więc zna go jeszcze przed swoimi narodzinami i odróżnia go od głosów innych kobiet. Dlatego tak ważne jest. by mama mówiła, czytała i śpiewała do swojego dziecka już w trakcie ciąży, ponieważ płód słyszy głos matki nawet o 8 dB głośniej niż głosy innych osób.

Stymulowanie mózgu i słuchu już od najmłodszych lat będzie skutkowało ogromnymi korzyściami w późniejszym czasie. Słuchając, dziecko śledzi rozwój akcji, dialogi, dostrzega i przewiduje konsekwencje a także zależności przyczynowo- skutkowe. Nie odrzucajmy tak prostej nauki w zaciszu domowym.

Rzeczą jasną jest, że nie możemy zaniedbywać dzieci starszych. One również potrzebują wspólnego czasu na czytanie. Książki będą już bardziej wymagające, ale przez to doskonalimy już istniejącą mowę i pamięć dziecka. Następnie wspólna wymiana myśli na temat końca książki będzie wspaniałą lekcją do rozwijania słownictwa i budowania zdań. Uczymy starsze dzieci swobodnej wypowiedzi, myśli o danej sytuacji, czy zachowaniu bohaterów.

Bibliografia: